biggeorge Lyrics

сряда, 28 февруари 2024 г.

Ще изпрати ли България войски на фронта в Украйна?

Ще изпрати ли България войски на фронта в Украйна?





В понеделник, 26 февруари 2024 г., след конференцията, посветена на Украйна, френският президент Еманюел Макрон заяви, че изпращането на западни войски в Украйна не бива да се изключва в бъдеще.
"Днес няма консенсус за изпращане на сухопътни войски по официален, приет и одобрен начин. В дългосрочен план обаче нищо не бива да се изключва. Ще направим всичко необходимо, за да гарантираме, че Русия няма да може да спечели тази война", обясни френският президент в края на международна конференция в подкрепа на Украйна в Париж.
"Определено не съм казвал, че Франция не подкрепя това", посочи той. "Няма да допринасям за двусмислието на днешните дебати, като назовавам имена. Казвам, че това беше споменато сред вариантите", добави Макрон.
"Много от хората, които днес казват "никога, никога", бяха същите, които преди две години казваха "никога танкове, никога самолети, никога ракети с далечен обсег", заяви Макрон и допълни: "Нека бъдем достатъчно смирени, за да признаем, че често сме закъснявали с шест до дванадесет месеца. Това беше целта на днешната дискусия: всичко е възможно, ако е полезно за постигането на нашата цел".
Въпреки това френският президент припомни на съюзниците си в Украйна, че те "не са във война с руския народ", а че "просто не искат да позволят на Русия да победи в Украйна".
Макрон обяви също така създаването на нова коалиция, посветена на доставката на ракети със среден и далечен обсег на действие, на фона на украинските опасения относно обема и графика на доставка на вече планираните боеприпаси.
Той изброи пет "насоки за действие", по които има консенсус: киберзащита; съвместно производство на въоръжение и боеприпаси в Украйна; защита на държави, пряко застрашени от инвазията в Украйна, като Молдова; "възможност за подкрепа на Украйна на границата ѝ с Беларус с невоенни сили" и операции по разминиране.
"Убедени сме, че поражението на Русия е от съществено значение за сигурността и стабилността в Европа", добави френският президент след дългата конференция в Елисейския дворец.


После излезе следната новина:
"Файненшъл таймс": Европейски служител обяви присъствието на специални сили на НАТО в Украйна
Изявленията на френския президент Еманюел Макрон за възможността за изпращане на войски на НАТО в Украйна имаха за цел да легализират съществуващото присъствие на специални части от страните-членки на Алианса на украинска територия. Това съобщи британският вестник "Файненшъл таймс", позовавайки се на неназован високопоставен представител на европейската отбрана, предаде ТАСС. "Всички знаят, че западни сили със специално назначение (се намират) в Украйна. Те просто все още не са го признали официално", казва източникът на изданието.
В понеделник, след конференцията, посветена на Украйна, която се проведе в Париж, Макрон не изключи недвусмислено възможността за изпращане на сухопътни сили на западни държави в зоната на специална военна операция. Френският президент каза още, че западните държави „възнамеряват да направят всичко необходимо“, за да попречат на Русия да вземе надмощие в конфликта.
След конференцията представители на повечето страни-участнички заявиха, че не планират да изпращат войски в Украйна и още повече се противопоставиха на участието им във военните действия срещу Русия.
Коментирайки изявленията на френския президент, прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков подчерта, че ако западните войски бъдат изпратени в Украйна, пряк военен конфликт между НАТО и Русия ще бъде неизбежен. Той добави, че членовете на Северноатлантическия алианс трябва да са наясно с това и „да се запитат дали това е в техен интерес и най-вече в интерес на гражданите на техните страни“, отбелязва ТАСС.

И още:
Financial Times: Спецназ на НАТО вече воюва в Украйна, Макрон само опита да го легализира
Изявленията на френския президент Еманюел Макрон за възможността за изпращане на войски на НАТО в Украйна са имали за цел да легализират съществуващото присъствие на специални части от страните-членки на Алианса на украинска територия. Това съобщава британският вестник The Financial Times, позовавайки се на неназован високопоставен представител на европейската отбрана.
"Всички знаят, че западните специални сили [са] в Украйна. Те просто все още не са го признали официално", казва източникът на изданието.
В понеделник след конференцията за Украйна, която се проведе в Париж, Макрон не изключи недвусмислено възможността за изпращане на сухопътни сили на западни държави в Украйна. Френският президент отбеляза още, че западните държави "възнамеряват да направят всичко необходимо“, за да попречат на Русия да вземе надмощие в този конфликт.
След конференцията представители на повечето страни-участнички заявиха, че не планират да изпращат войски в Украйна и още повече се противопоставиха на участието им във военните действия срещу Русия.

 
Еманюел Макрон



Лидерите на повечето НАТО-овски държави отричат, че ще изпращат войски в Украйна и се дистанцират от изявлението на Макрон.
The Telegraph: С намека си за европейски войски в Украйна Макрон хвърли бомба по статуквото и може да се окаже напълно изолиран
Някои членове на НАТО обаче реагират по съвсем различен начин.
Латвия няма бъде против пращането на войници в Украйна, ако в НАТО има консенсус
"Латвия продължава да проучва различни начини за засилване на подкрепата за Украйна. Ако съюзниците от НАТО постигнат споразумение за разполагане на войски в Украйна, Латвия ще обмисли участие", каза пред ДПА говорител на Министерството на отбраната.
Рига оказва на Киев военна помощ от началото на войната преди повече от две години, като изпраща оръжия и обучава на територията си украински войници и заедно с други съюзници, добави той.

Президентът на България Румен Радев реагира по съвсем различен начин:
Радев за думите на Макрон: Тестват общественото мнение за пращане на войски в Украйна
Следим с интерес и нескрита тревога срещата в Париж на европейски лидери, където започва да се тества общественото мнение за изпращане на войски на отделни държави. Това заяви българският президент Румен Радев на съвместен брифинг с държавния глава на Словения Наташа Пирц Мусар.
„Споделихме своята тревога от двегодишната война на Русия срещу Украйна, от ескалацията на напрежението. Виждаме, че стратегията за постигане на победа на бойното поле с военни средства не дава желания резултат вече две години. Напротив - броят на жертвите расте, разрушенията растат, а в Украйна има опустошителна демографска криза. Има и повишен риск от глобален сблъсък, както и от икономически и социални проблеми не само там и в Русия, но и в цяла Европа“, коментира държавният глава на България.
По думите му стратегията на даване на още и още оръжия явно не дава резултат.
„Големият проблем вече не е в оръжията, големият проблем е, че свършват хората на бойното поле. Аз вярвам, че европейските лидери ще проявят достатъчно разум и един много балансиран подход в подкрепата към Украйна, така че да не стигаме до извънредна ескалация и до риск от трета световна война и ядрен конфликт“, коментира Радев.
Той заяви, че очаква премиерът Николай Денков да даде повече разяснения за това, което той изложи вчера като готовност за двустранно споразумение за сигурност между Украйна и България.


Защо изведнъж Макрон започна да говори за изпращане на НАТО-овски войски в Украйна?
Какво се промени на украинския фронт?


Очевидно е, че Украйна започна да губи битката на бойното поле.
Вярно е, че загубата все още не е тотална, но е възможно за дни, седмици или месеци руските войски да стигнат до Киев.
BILD: Руснаците са напреднали с пет километра западно от Авдеевка, искат оставката на генерал Тарнавски
Изминаха 10 дни, откакто руските войски превзеха Авдеевка. След кратка почивка те продължават настъпление на запад – под контрола им преминаха още три малки населени места. Изчисленията показват, че руските войски са напреднали с пет километра на този участък от фронта в Украйна, съобщава германският вестник BILD.
Наблюдатели предполагат, че ако това темпо се запази, руснаците ще стигнат до административната граница между Донецка и Днепропетровска област след няколко месеца. В същото време украинското командване съобщава за стабилизиране на фронтовата линия. Все още обаче няма убедителни доказателства за това.
Трудна ситуация за Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) се създаде и край Бахмут, където руските войски напредват към град Часов Яр. Там руските войски имат превъзходство във въоръжение и жива сила, а освен това почти безпрепятствено нанасят масирани въздушни удари.



Володимир Зеленски



Украйна има огромен проблем с липсата на боеприпаси.
Зеленски обикаля държавите в търсене на оръжия, но дори и днес САЩ да гласуват 60 милиарда долара военна помощ за Украйна, това въоръжение не може да се телепортира на бойното поле за секунди.
България и още 18 държави настояха САЩ да гласуват помощта за Украйна
CNN: Пентагонът обмисля да използва последния източник на военно финансиране за Украйна
Ще изминат седмици и дори месеци, докато оръжията и боеприпасите стигнат до Източния фронт.
Зеленски призова Балканските държави за помощ и съвместно производство на оръжия
WSJ: Украйна претърсва "гробището за гаубици", за да поддържа големите западни оръжия в действие

От друга страна западни анализатори започнаха говорят, че Русия се подготвя за война с НАТО.
ISW: Путин започна подготовка за широкомащабна война с НАТО
Руският президент Владимир Путин се готви за широкомащабна война с НАТО в дългосрочен план, предупреждават експерти от Американския институт за изучаване на войната (ISW).
За плановете на Кремъл в случай на неядрен конфликт със Северноатлантическия алианс според ISW свидетелства реформата на военно-административното деление на страната и увеличаването на числеността на руската армия.


Но анализаторите внушават, че Путин ще нареди на руската армия да нападне НАТО, а всъщност се случва точно обратното - НАТО се готви да нападне Русия.
Посланикът на Литва в Швеция: Ако Русия се осмели да предизвика НАТО, Калининград ще бъде "неутрализиран"
Посланикът на Литва в Швеция заяви във вторник, че руската Калининградска област ще бъде "неутрализирана", ако Москва отправи предизвикателство към НАТО в Балтийско море.
Линас Линкевичус, който е бил министър на външните работи и министър на отбраната на Литва, преди да заеме поста на посланик, направи коментар в X, в публикация, свързана с присъединяването на Швеция към НАТО.
"След като Швеция беше интегрирана в Алианса, Балтийско море се превърна във вътрешно море на НАТО. Ако Русия се осмели да предизвика НАТО, Калининград ще бъде "неутрализиран" първи. Предишните лъжливи обвинения на Русия, че е обградена от НАТО, сега се превръщат в реалност", пише Линкевичус в X.

Това обаче не е всичко.
Когато президентът Макрон направи изявлението си в понеделник от Москва отговориха по следния начин:
Съюзници на Путин към Макрон: Ако изпратите войски в Украйна, ще имат съдбата на Наполеон
Съюзници на руския президент Владимир Путин предупредиха днес френския президент Еманюел Макрон, че ако изпрати войски в Украйна, това ще доведе до същия край, както при нахлуването на Великата армия на Наполеон Бонапарт през 1812 г., когато френските войски претърпяват огромна загуба, предаде Ройтерс.
Вячеслав Володин, председател на Държавната дума, долната камара на руския парламент, и близък съюзник на Путин, заяви, че Макрон изглежда възприема себе си като Наполеон Бонапарт и го предупреди да не върви по стъпките на френския император.
"За да запази личната си власт, Макрон не можа да измисли нищо по-добро от това да разпали Трета световна война. Инициативите му стават опасни за гражданите на Франция", заяви Володин в социалните мрежи. "Преди да прави подобни изявления, би било редно Макрон да си спомни как е завършил пътят на Наполеон и на неговите войници, повече от 600 000 от които бяха оставени да лежат във влажната земя", добави той.
Нахлуването на Наполеон Бонапарт в Русия през 1812 г. първоначално постига бърз напредък и водените от него войски успяват да превземат Москва. Руските военни обаче използват тактика, която принуждава Великата армия да пристъпи към отстъпление след няколкоседмичен престой в града. По време на дългото си изтегляне стотици хиляди френски войници загиват в резултат на болести, глад и студ, припомня Ройтерс.
Бившият руски президент Дмитрий Медведев, сега заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия, предположи, че Макрон има опасна мегаломания за величие и заяви, че изявлението му е пример за това колко погрешно е станало западното политическо мислене.
"Дребнавите и трагични наследници на Бонапарт, които пробват златните пагони, откъснати преди 200 години, жадуват да си отмъстят с наполеонови величини и изричат яростни и изключително опасни глупости", заяви той.
Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова заяви, че изявлението на френския президент е показало, че другите държави от Запада, за разлика от Макрон, разбират рисковете от пряк сблъсък между войските на НАТО и Русия.
"Лидерите на редица европейски правителства бързо заявиха, че не са планирали и не планират нищо подобно", каза Захарова. "Това показва, че те разбират опасността", добави тя.


Приднестровие в Молдова



Паралелно с всичко случващо се в Украйна, започна конфликт между Молдова и Приднестровието.
Този конфликт се "готви" от години.
Руското МВнР: Защитата на жителите на Приднестровието е един от основните приоритети на РФ
Отношенията между Кишинев и непризнатата Приднестровска молдовска република са започнали постепенно да се влошават през 2020 г. след избирането на Мая Санду за президент на Молдова, "която е направила редица остри изявления срещу Тираспол и е отказала да се срещне с Вадим Красноселски", допълва ТАСС.
Ситуацията се е влоши от началото на тази година, след като молдовските власти са решили да наложат мита върху стоките, пътуващи за Приднестровието през територията на републиката. "След като Украйна затвори приднестровския участък от границата с Молдова през 2022 г., стоките могат да влизат в Приднестровието само през територия, контролирана от Кишинев. Тираспол обвини Кишинев, че използва уязвимата позиция на Приднестровието, за да блокира доставките на стоки и да окаже натиск върху него", пише още руската агенция.
"Един от приоритетите на Русия е защитата на интересите на жителите на Приднестровието, всички искания от Тираспол се разглеждат внимателно от съответните руски ведомства. Това са заявили пред ТАСС от руското външно министерство, коментирайки "призива на приднестровските власти към Русия за помощ заради натиск от страна на Молдова".
"Защитата на интересите на жителите на Приднестровието, наши сънародници, е един от приоритетите. Всички искания винаги се разглеждат внимателно от съответните руски служби", са посочили от ведомството.
"Решението на властите на непризнатото Приднестровие да се обърнат за помощ към Русия е взето от участници в конгреса на депутатите от всички нива, който се проведе в Тираспол по инициатива на президента Вадим Красноселски. В документа се съдържа и призив към международната общност с искане да се предотврати изострянето на отношенията между двата бряга на Днестър и да се улесни възобновяването на пълноценния диалог", пише руската агенция.

Ескалация, Приднестровието иска защита от Русия, Полша реагира
Според властите в Тираспол молдовското правителство в Кишинев е започнало "икономическа война" срещу отцепилия се регион, намиращ се между Украйна и Молдова, блокирайки жизненоважен внос с цел да го превърне в "гето".
"Решенията на настоящия конгрес не могат да бъдат пренебрегвани от международната общност", заяви на срещата ръководителят на външната политика на отцепническата република Виталий Игнатиев.
Говорител на молдовското правителство се опита да омаловажи опасенията.
"От Кишинев нещата изглеждат спокойни. Няма опасност от ескалация и дестабилизиране на ситуацията в Приднестровието. Това е поредната кампания за създаване на истерия", посочи той в Телеграм.
Малко по-късно вицепремиерът на Молдова Олег Серебрян заяви в Телеграм, че  молдовското правителство "отхвърля пропагандните изявления, идващи от Тираспол, и припомня, че Приднестровският регион се възползва от политиките на мир, сигурност и икономическа интеграция с Европейския съюз, които са от полза за всички граждани".
Русия разполага с около 1500 войници в региона. Молдова обаче не иска война на своя територия. А в международен план украинска атака срещу тази руска част би било нахлуване на молдовска територия.
Съществуват обаче опасения, че Русия може да използва Приднестровието, за да отвори още един фронт срещу Украйна.
Москва обяви, че защитата на жителите на Приднестровието е приоритет.
"Защитата на интересите на жителите на Приднестровието, нашите сънародници, е един от нашите приоритети", гласи позиция на руското външно министерство.
Днес Полша реагира на ескалацията на напрежението в региона.
"Заплахата от руска намеса или поне от провокация е постоянна. Това не ме изненадва. Но показва колко опасна е ситуацията, и то не само за Украйна", коментира полският министър председател Доналд Туск, цитиран от АФП.

Начинът, по който поляците се месят в руската сфера на влияние е причината Германия и Русия многократно да нападат Полша в различни периоди от историята, за да ликвидират заплахата, която полската държава представлява за тях.
За хиляда години Полша е нападала и изгаряла Москва повече пъти, отколкото руската държава е нахлувала в полските земи.
Омразата на поляците към руснаците е пословична и колективния Запад добре се възползва от предразсъдъците на източноевропейците, за да ги манипулират как да водят външната и вътрешната си политика.

И за финал, какво се случва в България, докато НАТО се готви за война с Русия?

Борисов: Тагарев е неработещ министър, трябва да бъде сменен
"Тодор Тагарев е неработещ министър. Трябва да бъде сменен. Работата му за мен се изчерпа". Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
По думите му министърът на отбраната не е предоставил БТР-ите, за които Народното събрание реши, че трябва да бъдат изпратени на Украйна.
"Той не си е свършил работата. Сега му били виновни зам.-министрите, било му виновно МВР и всички останали. Само той работел на високи обороти. Толкова високи, че в Секретно деловодство има справка за това какво е свършил. И трябва да ви кажа, че аз не бих отишъл в Киев при Зеленски - в никакъв случай, ако не съм изпълнил решенията на парламента. А той не ги е изпълнил", категоричен е той.

Седмица преди ротацията: 4 партии поискаха оставката на Тодор Тагарев (ОБЗОР)
По-малко от седмица преди смяната в управлението, ГЕРБ-СДС и ДПС поискаха министърът на отбраната Тодор Тагарев да се раздели с поста си. Той беше определен като „неработещ”. Искането за оставката беше подкрепено от БСП и „Възраждане“.
„Тодор Тагарев не може да изпрати едни бронетранспортьори в Украйна от няколко месеца - работа, която свършихме с Бойко Борисов, ГЕРБ и ДПС преди месеци и всичко беше готово и подписано. На 18 януари бяха осигурени парите, изпратихме писмо до финансовия министър”. Това заяви председателят на ДПС Делян Пеевски пред журналисти. „Жалка гледка е Тагарев да обвинява заместник-министрите. Малко по-мъжко е да каже: „Аз съм виновен, не ги изпратих”. Ходи напред-назад, снима се само. В същото време - нулева работа за Украйна. Всичко, което беше свършено досега, е свършено от парламента. Тагарев свърши една голяма нула”, подчерта Пеевски.
Отговори и военният министър. По думите му зад атаката срещу него има скрит замисъл. „Престижно е в евроатлантическата общност да се помага на Украйна. Тук има някаква борба може би кой да има принос за този престиж. Аз бих казал, че принос има кабинетът. Ние работим перфектно с пълно разбиране”, подчерта Тагарев. Той беше категоричен - ще остане на поста докрай. „Няма да подавам оставка. Премиерът Денков ще подаде оставката на кабинета на 6 март. Защо аз да подавам два дни по-рано? Няма смисъл”, е мнението му.
От опозицията също атакуваха и заедно с ДПС настояха по темата Украйна пред депутатите да отговарят както премиерът, така и министърът на отбраната. Борислав Гуцанов от БСП призова утре да бъдат зададени въпроси към министър Тагарев. „Този човек трябва да си ходи по най-бързия начин от българската политика. Той е опасен. Неслучайно от БСП поискахме неговата оставка още в първия ден, в който той беше предложен за министър на отбраната”, допълни депутатът. Според Тошко Йорданов от ИТН пък „Тагарев не е българин в главата си”.


Тодор Тагарев



Тодор Тагарев няма да си тръгне доброволно от Министерството на отбраната.
Дори и да го уволнят, след себе си той ще остави празни военни складове и проукраински настроени военни.
Отстраняването на Тодор Тагарев от политическата сцена няма да промени геополитическия курс, който България е поела.
Тодор Тагарев: България ще осигури инфраструктура за развръщане на съюзни войски
„Десетки или стотици пъти е дискутирано разполагането на многонационална бойна група на нашата територия. В САЩ говорихме за това как да осигурим по най-добрия начин необходимата инфраструктура като страна домакин и как Съединените щати могат да помогнат ние да се възползваме от наличните международни фондове за съфинансиране за изграждането ѝ“.

Тагарев: Рисковете нарастват. Има хипотеза Путин да победи и да продължи с агресивната си политика
„Оценката, че рисковете за сигурността на Европа нарастват, се споделя все по-широко, и то вече на вече на военните рискове. Няколко министри на отбраната, няколко висши военни ръководители и правителствени ръководители, вече излязоха с тезата, че трябва да се готвим за война“, заяви Тодор Тагарев.

Тодор Тагарев пред bTV: Няма да изпращаме войници в Украйна
„Няма да пращаме войници в Украйна, не се обсъжда този въпрос у нас. Позицията ни е ясна“, заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев в „Tази сутрин“.
„Ако една държава членка на НАТО влезе в Украйна и после конфликтът се пренесе на нейна територия, моето разбиране е, че това ще ангажира НАТО. Целта е да не се дава излишно спокойствие на Кремъл за това какво западните съюзници могат или не могат да приемат. Затова явно е повдигнат въпроса от Макрон“, заяви още военният министър.
Има обаче европейски държави, които предлагат да обсъждат изпращане на войски за конкретни задачи, но не става дума за изпращане на войски в Украйна, добави той.
Тодор Тагарев допълни, че българската помощ за Украйна е на стойност 47 милиона евро и заяви, че ще има нова военна помощ от страната ни за Киев.


И така ще изпрати ли България войски на фронта в Украйна?
Тодор Тагарев отрича, че НАТО има намерение да изпрати войска в Украйна, но в последните години живеем като в казарма, където управлява принципа:  “Всяка заповед е предпоследна”.
Така че тепърва ще разберем какво планират началниците от НАТО за нас, източноевропейците.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Тук можете да напишете вашия коментар! Благодаря ви!