biggeorge Lyrics

неделя, 12 януари 2025 г.

Измама ли е "свободният пазар на електроенергия"?

Измама ли е "свободният пазар на електроенергия"?
Какво е решението на проблема с високите цени на тока?




От много време слушаме колко полезно за икономиката е, че промишлените потребители в България купуват електроенергия от "свободния пазар".
Разни псевдоексперти по енергийните въпроси говорят по медиите, че с увеличаване на производството на възобновяема ел. енергия цената на тока ще падне и всички българи ще станем милионери.
Но след като промишлените потребители излязоха на "свободния пазар" се случи точно обратното.
Разходите за електроенергия се увеличиха няколко пъти и повечето фирми или са финансово затруднени, или са пред фалит.
Милионери станаха само търговците на електроенергия, а обикновените граждани и бизнеса обедняха.
Поради високите цени на електроенергията на "свободния пазар" в началото на 2025 година бизнесът и синдикатите излязоха с ултиматум към управляващите.
Бизнесът и синдикатите заплашват с протест заради високите цени на тока
Те обявиха, че на 15 януари готвят протест под прозорците на правителството и парламента, затваряне на ключови пътища и блокиране на "Дунав мост", ако не бъде върната спряната през декември компенсация за високата цена на тока за небитовите потребители.
Работодатели и синдикати настояват спешно да бъде върната компенсацията, предвиждаща всяка цена на борсовия ток над 180 лв. за мегаватчас да бъде компенсирана от държавата чрез фонда за енергийна сигурност.
"Без компенсации - това означава, че предприятията стават неконкуретноспособни. Това означава, че тези, които могат, ще пренесат високите цени върху цените на произвежданите стоки и услуги и оттам ще предизвикат инфлация. Тези, които продават на международните пазари и не могат да направят това, ще затворят и ще ограничат дейността само до най-рентабилните изделия, което ще доведе до съкращаване на персонал", коментира Васил Велев, председател на Асоциация на индустриалния капитал.
"Когато ние апелираме за този механизъм за компенсиране, ние не апелираме за 600 хиляди небитови потребители, а за компенсирането на 6,5 млн. българи, защото тази цена ще я платим всички", каза Добри Митрев от БСК.

Синдикатите също ще подкрепят готвения от работодателите протест и обясниха защо.
"Без адекватна подкрепа за бизнеса, страдат не само предприятията, но и работещите. Високата цена на електроенергията е пряка заплаха за финансовата стабилност на предприятията. Както разбрахте и води до свиване на разходите, замразяване на разходите, не само за инвестициите, а и това рефлектира върху възможността и затруднява увеличенията на работните заплати, което за синдикатите е изключително неприемливо", посочи Тодор Капитанов- КНСБ.
"Проблем, който рефлектира върху опасността от краха на българската икономика, той рефлектира и върху заплахата за националната сигурност, за сигурността на работните места, заплахата от увеличаване на безработицата", отбеляза Йоанис Патриотис- КТ " Подкрепа".


Дали компенсациите давани на промишлеността са решението на проблема с цената на тока?

В "Неделя 150" по БНР Хоризонт гост беше бившият министър на енергетиката Александър Николов.
Александър Николов: Ефектът от увеличението на тока ще се усети второто тримесечие на годината
Няма да коментирам всичко, което каза, защото една част от думите му бяха пропаганда срещу АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ-овете и в полза на ВЕИ-тата като фотоволтаиците.
Вероятно Александър Николов е финансово облагодетелстван от преференциалната цена на електроенергията от ВЕИ-тата.
Но той каза и една истина - че гражданите и бизнеса ще бъдат ощетени от високата цена на електроенергията и това ще доведе до висока инфлация и обедняване.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Г-н Николов, наистина ли гражданите ще обеднеят?
Не мога да повярвам, че някой си е позволил да казва в национален ефир, че високите цени на тока ще доведат до висока инфлация!
Шок и ужас!




Какъв е проблема с цените на тока и как може да бъде решен?

През 2020 г. управляващите в България промениха Закона за енергетиката.
Промените в закона бяха мотивирани с европейска Директива (ЕС) 2019/944 на Европейския парламент и Съвета от 5 юни 2019 година относно общите правила за вътрешния пазар на електроенергия.
Според българските политици тази директива налага създаването на "свободен пазар на електроенергия", на който битовите и небитовите потребители да си купуват електроенергия.
В действителност тази директива налага на страните-членки на ЕС да търгуват с електроенергия помежду си по прозрачен начин, така че да няма тайни договорки и "черен пазар", за да не може да се прави спекула с цената на електроенергията в Европейския съюз.
В България тази директива беше транслирана от политиците като създаване на "свободен пазар на електроенергия".
Ако трябва да го обясня с две думи - гражданите и бизнеса са задължени да си купуват ел. енергия, както си купуват чушки и домати от пазара.
Само че електроенергията не е плод и зеленчук и не е възможно в един добре регулиран сектор като българската енергетика да продаваш ел. енергия на свободно движещи се цени.
Според промените в закона небитовите потребители трябваше да излязат на така наречения "свободния пазар", като изберат доставчик на електрическа енергия.
Още през 2020 г. КЕВР даде лицензии за "търговия с електрическа енергия" на доставчици на електрическа енергия.
КЕВР публикува списък с лицензираните търговци на електроенергия
АТЕБ – Асоциация на търговците на енергия в България
Списъкът с лицензираните търговци на електроенергия от 1 октомври 2020 г. публикуван от КЕВР в момента може да бъде намерен само чрез Wayback Machine - Internet Archive.
В оригиналната публикация на КЕВР линка не работи.
КЕВР ПУБЛИКУВА СПИСЪК НА ЛИЦЕНЗИРАНИ ТЪРГОВЦИ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ ВЪВ ВРЪЗКА С ЛИБЕРАЛИЗАЦИЯТА НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЙНИЯ ПАЗАР ОТ 1 ОКТОМВРИ 2020 Г.
Трите енергодружества опериращи на територията на България - ЕВН, ЧЕЗ и ЕнергоПро - са едни от търговците на електроенергия.
Логично е ЕВН, ЧЕЗ и ЕнергоПро да се занимават с търговия на електроенергия, защото те се занимават и преноса й от производителите до потребителите.
Освен тях има още над сто фирми, които се занимават с покупко-продажба на електроенергия.
Списък на търговците на електроенергия е публикуван на страницата на ЕСО.
Тези фирми нямат ел. мрежи, с които да пренасят ел. енергия.
Те само купуват и продават ел. енергия.
Кой разреши точно тези фирми да се занимават с тази дейност и дали собствениците им са свързани с управляващите?
На този въпрос трябва да отговорят компетентните органи като прокуратура, МВР и ДАНС.
Така наречените "търговци на ток" купуват евтин ток от АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ-овете и го продават на промишлеността на непрекъснато променящи се цени на "свободния пазар".
От тази "търговия" най-големите печеливши са именно "търговците на ток".
Чистата печалба остава за тях и най-вероятно се разпределя към политическите им покровители.
Държавата определя цените на ел. енергията продавана от различните централи, като на АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ-овете се налагат високи такси заради въглеродните емисии, което ги прави неконкурентни в сравнение с ВЕИ-тата.
Държавата определя цената на ел. енергията за битовите потребители.
Държавата определя кои да са ЕРП-тата и търговците на ток.
Държавата притежава системния оператор - Електроенергийния системен оператор (ECO), който е собственост на „Български Енергиен Холдинг” ЕАД, който е 100% собственост на българската държава.
Държавата организира така наречения "свободен пазар" чрез „Българска независима енергийна борса“ (БНЕБ) ЕАД, която е 100% дъщерно дружество на „Български Енергиен Холдинг” ЕАД, който е 100% собственост на българската държава.
И в тази силно регулирана среда промишлеността или така наречените небитови потребители купуват ел. енергия на "свободния пазар".
Нека да си го кажем директно - свободния пазар на електроенергия е далавера с огромни размери.
От търговията с ток печелят шепа хора, които забогатяват за сметка на бизнеса и гражданите.
Раздаването на компенсации за високата цена на тока за небитовите потребители е палиативна мярка.
Парите, с които се компенсират високите цени на тока за бизнеса само облекчават проблема, без да го разрешат.




Решението на проблема е следното:
КЕВР трябва да определя цените на тока както за битовите потребители, така и за небитовите потребители.
В регулираната българска енергетика най-правилното решение е цените на тока също да бъдат регулирани, за да няма спекула при търговията с електроенергия.
Всички си спомняме какво се случи с цената на олиото - 7 лева за бутилка - по време на коронавирусната истерия.
Истерията с олиото: ще има ли хляб и олио в България
Сега същото се случва и с цената на хляба с връщането на 20% ДДС.
Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна
Затова за да няма спекула с цените на тока за битови и небитови потребители държавата трябва да определя цените на ел. енергията.
На "свободния пазар" трябва да се продават само излишните количества ел. енергия за износ към съседните ни страни.
Само че в момента няма никакъв износ на ел. енергия от България.
Вместо това се внася ел. енергия на високи цени и цялата държава става заложник на геополитическите интереси на съседите ни.
Преди няколко десетилетия енергетиката беше въпрос на национална сигурност.
Сега сульо и пульо се занимават с енергетика, без дори да имат завършено подходящото образование.
Благодарение на лъжите на тези псевдоексперти и обикновени "пропагандатори" цената на тока от ВЕИ-тата е по-ниска от тази от АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ-овете.
Пак благодарение на тези "пропагандатори" изграждането на 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй на цена от 15 милиарда долара е по-евтино от изграждането на 1 и 2 блок на АЕЦ Белене на цена от 5 милиарда долара.
Когато с енергетика се занимават политици, тогава тя се превръща в политика и цената на тока се определя по политически причини, а не по икономически или енергетични.




За финал нека всеки да се опита да намери отговори на следните въпроси
Измама ли е "свободният пазар на електроенергия"?
Какво ще стане, когато и битовите потребители излязат на "свободният пазар"?
Как гражданите ще плащат сметките си за ток?
Какво ще стане, когато цената на тока на "свободния пазар" премине прага на социалната поносимост?
Ако гражданите започнат да се бунтуват срещу високите цени на тока кой ще ги омиротвори - полицията, армията, НАТО-вските войски или отрядите на украинските нацисти?
Ако бизнеса и гражданите фалират, заради високите цени на тока какво ще се случи с България?
Заради високите сметки за ток гражданите бездомни ли ще останат?
В крайна сметка кой ще бъде виновен за фалита на българската държава и дали някой ще понесе наказателна отговорност за безхаберието и далаверите в енергетиката?





По-надолу съм дал информация за "свободния пазар на електроенергия" и който има желание може да я прочете.
Ето какво са написали на сайта на един от търговците на ток (страницата вече е изтрита, но може да бъде намерена чрез Wayback Machine - Internet Archive):
Какво е търговец на ток и каква е неговата роля на свободния пазар?
Търговията на ток се свежда до покупка и продажба на определени количества електрическа енергия през Енергийна Борса или чрез двустранни договори директно с производителите. Купувачите традиционно са търговците на ток, както и най-големите консуматори на енергия. Търговците са лицензирани дружества в сферата на търговията с електрическа енергия. Лицензът се издава от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Какво е свободен пазар?
Свободният енергиен пазар е специална търговска среда, при която продавачи и купувачи могат свободно да търгуват помежду си с електрическа енергия в съответствие с регулациите за сектора. Това позволява на всички небитови потребителите да договарят купуването на електрическа енергия директно от производителя (ако потребителите имат голяма консумация и отговарят на изискванията на регулацията) или чрез лицензирани търговци на електроенергия. Така пред всички фирми се открива възможността да направят своя избор както на доставчик, така и на условията и цените за доставка на електроенергия. Постигат се оптимални условия за доставка и балансиране.
Доставката на фирмите, които все още не са сключили договор с търговец на свободния пазар, както и на тези на които избрания търговец спира да доставя електроенергия преминават автоматично към т.нар. Доставчик от последна инстанция (ДПИ).
Кои са участниците в свободния пазар?
Производители
Произвеждат електрическа енергия от различни източници и я продават на борсов пазар на електрическа енергия или на търговци на електрическа енергия и крайни клиенти.
Собственик на електропреносната мрежата: Електроенергийния системен оператор (ECO)
Собственика на мрежата осъществява централизираното оперативно управление, контролира и координира организацията на пазара на електрическа енергия и отговаря за предаването на електрическа енергия от производителя към потребителя и за балансирането на подаденото и консумираното количество електроенергия. ЕСО ЕАД има ангажимент също така да развива и управлява инвестициите в мрежата. ЕСО ЕАД е собственост на Българския енергиен холдинг, който е 100% собственост на българската държава.
Обществен доставчик
Дружеството „Национална електрическа компания“ ЕАД (НЕК), лицензирано да осъществява дейността „обществена доставка на електрическа енергия“.
Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР)
Комисията за енергийно и водно регулиране е независим специализиран държавен орган, осъществяващ регулиране на дейностите в енергетиката и водоснабдяването, съгласно Закона за енергетика.
Енергоразпределителни предприятия/дружества (EРП)
Енергоразпределителните компании имат ангажимент да стопанисват електрическата мрежа. Те отговаря за нейната поддръжка, отчитането на електромерите и осигуряването на качеството на услугата. Компанията която е отговорна за мрежата, по която енергията достига до вашата точка на потребление, зависи от района, в който се намирате – не можете да изберете разпределителна компания.
Търговец (доставчик) на електрическа енергия
Лицензирано дружество, което купува електрическа енергия от производители, от организирания борсов пазар на електрическа енергия или други търговци и снабдява потребители на пазара по свободно договорени цени. Разнообразието от търговци предполага и разнообразие от оферти. Така клиентите имат възможност да открият услугата, която се доближава най-много до техните изисквания.
Координатор на балансираща група
Лицензирани дружества, вписани в регистъра на координаторите на балансиращи групи на ЕСО, които изчисляват небалансите на отделните членове на балансиращата група. Преразпределят разходи или приходи в резултат на осъществените процеси по сетълмент на участниците съгласно общите принципи за участие в балансиращата група и утвърдена методика.
Оператор на електроразпределителна мрежа (ОРМ)
Дружеството, което е лицензирано да осъществява дейността „разпределение на електрическа енергия по електроразпределителна мрежа“ и да отговаря за работата на електроразпределителна мрежа, за нейната поддръжка, развитието й на дадена територия и за връзките й с други мрежи, както и за проверка на условията и предоставянето на достъп до електроразпределителната мрежа на клиенти, заявили смяна на доставчик. В българия електроразпределителната мрежа се оперира от 4 дружества според региона – EVN, ЧЕЗ, ЕНЕРГО-ПРО и Електроразпределение Златни Пясъци.
Доставчик от последна инстанция (ДПИ)
Лицензирано дружество, което осигурява снабдяване с електрическа енергия в случаите, когато клиентите, които са задължени да изберат доставчик от свободния пазар, все още не са го направили или търговецът спре да им доставя електроенергия по някаква причина. Ролята на ДПИ в България приемат дружествата-търговци, принадлежащи към бизнес групите на ЕРП-та.
Потребител (краен клиент)
Всички, от индустрии до домакинства, които получават електричество от електропреносната мрежа. За да може да купи електричество, потребителят трябва да има не само споразумение с търговец на електроенергия, но също така да е присъединен към електропреносната мрежа. Домакинствата все още не са задълени да преминат към свободния пазар, а получават доставките си чрез т.нар. регулиран пазар, на който ценовите условия се определят от КЕВР. За момента за домакинствата е финансово по-изгодно да получават доставките си от регулирания пазар.
Преход към свободен пазар
Договор за доставка на електрическа енергия с търговец от свободен пазар за небитови клиенти може да се сключи с всеки един от тези търговци, който притежава лицензия за извършване на дейността „търговия с електрическа енергия“. Информация за всички доставчици на електрическа енергия е налична на сайта на Комисията за енергийно и водно регулиране. Всеки небитов клиент сам избира доставчика, с който да сключи договор за доставка на електроенергия, след предоставяне на оферти и свободно договаряне.
Направените промени, касаещи свободния пазар в Закона за енергетиката от 2020 г. са в съответствие с изискванията на Директива (ЕС) 2019/944 на Европейския парламент и Съвета от 5 юни 2019 година относно общите правила за вътрешния пазар на електроенергия и за изменение на Директива 2012/27/ЕС. Подробна информация за това може да бъде открита на официалната платформа на Министерството на енергетиката.
Търговец на електроенергия и неговата роля
Търговците на електроенергия осъществяват връзката между производителите на енергия и крайните клиенти. Тяхната роля се състои в това да предоставят изгодни за своите клиенти условия, като им гарантират сигурност и надеждност на доставката.
В общия случай, особено за повечето, по-малки консуматори, търговците извършват прогнозиране и балансиране на отклоненията в консумацията на своите клиенти, като поемат част от финансовия риск за реализираните небаланси. Клиентът заплаща консумираната от него електрическа енергия, като покрива и разходите за балансиране. При тези потребители – обичайно присъединени към електроразпределителната мрежа на ниско напрежение – продажбата на електрическа енергия се извършва на основа на равнопоставени условия, като всички процедури свързани с администриране и управление на товарови графици, балансиране, внасяне на мрежови такси, акциз и добавка „Задължения към обществото“, се извършват от търговците.
Какви са изискванията и кой може да бъде търговец на електроенергия?
Всеки търговец, притежаващ лицензия за извършване на дейността „Търговия с електрическа енергия“ издадена от КЕВР, е търговец на електроенергия, често наричан и доставчик. Лиценз се издава на юридически лица, които могат да докажат че познават пазара на електроенергия и регулиращите го закони и нормативни разпоредби в България, както и че притежават необходимите технически, финансови, човешки и други ресурси, за да търгуват с електроенергия и да управлява съответния документооборот, и свързаните с дейността парични потоци, данъци и такси.



Какво е Енергийна Борса?
„Българска независима енергийна борса“ (БНЕБ) ЕАД е създадена през януари 2014 г. като 100% дъщерно дружество на „Български Енергиен Холдинг” ЕАД.
БНЕБ ЕАД притежава лицензия (№Л-422-11), за дейността „организиране на борсов пазар на електрическа енергия” в Република България.
Усилията на БНЕБ ЕАД са насочени изцяло към осигуряването на надеждна, прозрачна и конкурентна платформа за търговия с електрическа енергия, която да даде възможност на търговските участници да сключват сделки на пазарни цени посредством разнообразни продукти.





На сайта на Министерство на енергетиката може да бъде намерена информация за "свободния пазар":
Важна информация във връзка с либерализацията на пазара на електрическа енергия
На сайта на АТЕБ – Асоциация на търговците на енергия в България същата информация е представена по много по-разбираем начин:
Свободният пазар на електроенергия – отговори на важните въпроси
С промените в Закона за енергетиката от юни 2020 г. се въвежда задължение всички небитови потребители да излязат на свободен пазар от 1ви октомври 2020 г. Това означава, че дори най-малките търговски обекти като магазини, фризьорски салони, кафенета, адвокатски кантори и др. ще трябва да сключат договор за доставка на електроенергия с търговец на свободния пазар. С цел повече информираност от Асоциацията на търговците на електроенергия в България (АТЕБ) сме подготвили отговори на най-важните въпроси за потребителите, свързани с участието им на свободния пазар на електроенергия.
Как да изляза на свободния пазар?
Всичко, което е необходимо да направите за излизане на свободен пазар е: първо да се свържете с търговец на електроенергия и второ да сключите съответния договор за покупко-продажба на електрическа енергия с избрания от вас търговец. След това търговецът ще извърши прехвърлянето и ще сключи всички необходими договори от ваше име. Чрез сключения с търговеца договор вие му давате правото да подаде заявление за първоначална регистрация на свободен пазар, както и да сключи от ваше име договори със съответния мрежовия оператор и с доставчика от последна инстанция (ДПИ). Преди сключване на договора с търговеца, той ще изиска от вас допълнителна информация по отношение на обектите, които ще бъдат снабдявани; абонатен, клиентски номер; данни за консумацията, меренето и друга информация в случай, че това е необходимо. Важно е да изплатите всичките си задължения към настоящия си доставчик, за да можете да излезете на свободния пазар.
Какъв договор подписвам с търговеца на електроенергия?
Договорът е за покупко-продажба на електрическа енергия, но за повечето клиенти търговците ще предложат комбиниран договор, който включва покупко-продажба на електрическа енергия, участие в стандартна балансираща група и заплащане на мрежови услуги. Чрез този комбиниран договор вие се съгласявате търговецът да ви снабдява с електрическа енергия, да извършва услугите по балансиране и да има право да събира мрежови и други такси, които са нормална част от крайната сметка за електроенергия.
Какво се случва, ако не подпиша договор с търговец на свободния пазар?
В случай, че до 30-ти септември 2020 г. включително, не сте сключили договор с търговец на електроенергия, доставката на електрическа енергия от 1-ви октомври 2020 г. ще продължи да се извършва от досегашния ви доставчик на регулиран пазар, но в качеството му на „търговец на електрическа енергия“ по пазарни цени, а не по регулирани (определени от КЕВР). За да се случи това, обаче е необходимо да сключите типов договор за доставка с него. Образецът на типов договор се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране в срок до 31.08.2020 г. Срокът на валидност на типовия договор ще бъде до 30 юни 2021 г. След тази дата вече ще трябва да сключите договор с търговец на свободния пазар. Ако поради някаква причина не сключите такъв договор, доставката ви на електроенергия ще се поеме от Доставчик от последна инстанция (ДПИ). Имайте предвид, че цените, по които ДПИ продава електроенергия са значително по-високи от тези на свободния или регулирания пазар. Затова, ако доставката ви се поеме от ДПИ, ви съветваме максимално бързо да преминете към търговец на свободния пазар, за да получите справедлива цена.
Как се извършват плащанията на свободен пазар?
Най-често при повечето търговци плащанията се извършват по банков път или на гише чрез компании за платежни услуги (напр. EasyPay) в срок до няколко дни след получаване на фактурата. Ако клиентът не заплати консумираната от него електроенергия, търговецът има право да изиска от мрежовия оператор преустановяване на снабдяването на обекта, принадлежащ на крайния клиент. Цените, по които се заплаща електроенергията, са свободно договорени между клиента и търговеца и са част от договора за доставка или са посочени в приложение към него. Освен цени за електроенергия, клиентите на свободен пазар заплащат още мрежови такси (цени пренос и достъп до преносната и разпределителната мрежа), добавка „Задължения към обществото“, разходи за балансиране, акциз (2 лв./MWh) и ДДС. Всички тези допълнителни такси са заплащани и до сега от клиентите на регулиран пазар. Особеност е само цена „Задължения към обществото“ (ЗО), която не е била ясно видима в досегашните фактури. На регулиран пазар тя е включена директно в цената на електроенергията. На свободен пазар, цена ЗО ще бъде заплащана отделно и ще фигурира на отделен ред във фактурата. Подобен е случаят и с разходите за балансиране. На регулиран пазар те също са включени в цената на електроенергията. На свободен пазар повечето търговци предлагат цена на електроенергията с включени разходи за балансиране. Това означава, че и на свободния пазар в повечето случаи разходите за тази услуга ще бъдат част от цената на електроенергията и няма да фигурират на отделен ред във фактурата.
С какви срокове трябва да се съобразявам?
- Договорът с търговеца на електроенергия трябва да бъде сключен до 10 число на текущия месец, за да може търговецът да подаде навреме заявлението за смяна на доставчик. Ако заявлението е подадено до 10 число на текущия месец, смяната влиза в сила от 1во число на следващия месец. Тоест, ако искате от 1 октомври да излезете на свободен пазар, крайният срок за сключване на договор с търговец на електроенергия е 10 септември 2020 г.
- Сроковете на договорите предлагани от търговците са обикновено за период от 1 година. Възможно е да бъде договорено с търговеца по-кратък или по-дълъг период на действие на договора.
На какви цени ще заплащам електроенергията?
Повечето търговци предлагат два типа договори. Едните са с фиксирана цена на електроенергията за периода на договора. Другите са с променлива (борсова) цена, т.е. цените, по които вие заплащате електроенергията всеки ден отговарят на почасовите цени постигнати на Пазар ден напред на Българската независима енергийна борса (БНЕБ). Това означава, че за всеки ден за всеки час вие ще заплащате различна цена, която отговаря на постигната борсовата цена за съответния ден и час. При този тип договори, търговците начисляват и добавка за извършване на услугата по закупуване на електроенергия от борсата и доставка до крайния клиент – именно размера на добавката вие договаряте с избрания търговец. Често този тип договори се наричат „Борса +“, като плюсът е добавката за извършване на услугата по доставка на електроенергия от борсата. Понеже свободният пазар е пазар по свободно договорени цени е възможно да договорите и други ценови планове различни от посочените. Например, цена на електроенергията по две тарифи – дневна и нощна и други.
Как да се свържа с търговец на електроенергия?
Списък на търговците на електроенергия е публикуван на страницата на ЕСО.
Промяна на доставчика на електроенергия може да се направи през платформата на КЕВР.




Няма коментари:

Публикуване на коментар

Тук можете да напишете вашия коментар! Благодаря ви!