Пред последните седмици в българските медии излязоха информации, че в Гърция има "взрив на насилие" сред тийнейджърите:
Нараства престъпността сред тийнейджърите в Гърция
Тийнейджъри, обвинени в сексуално насилие и заснемане
Гърция въвежда паник бутон за непълнолетни заради взрива от насилие
Гърция въвежда по-строги наказания за насилниците тийнейджъри
Аз обаче намерих статия от гръцка медия, която твърди друго:
Teen Violence in Greece is Not Actually On the Rise
Ето пълният текст на статията:
Въпреки смущаващите видеоклипове, които се публикуват и експоненциално разпространяват в социалните медии, данните не показват по-висок процент на насилие сред тийнейджъри от преди.
През последните седмици гръцките медии бяха затрупани с тревожни истории за тийнейджъри, които се бият един друг. Тези истории обикновено са придружени с видеозаписи, заснети от самите тийнейджъри, показващи групи младежи, които нападат един или друг с ритници, удари и скубане на коси. Видеоклип от миналия месец показа бой между непълнолетни пред училищен комплекс в източния атински квартал Панграти. Друг силно обезпокоителен видеоклип показва, че 14-годишно тийнейджърка е било бито от група връстници в крайбрежния квартал Глифада, като последният инцидент доведе до арести и интензивен медиен контрол. В края на септември съд в Солун осъди тийнейджър за нападение над друг тийнейджър, а дни по-късно във Волос се появи видеозапис на 16-годишен младеж, на когото насилствено обръснаха главата и му бяха счупени няколко зъба от други непълнолетни престъпници.
Тези смущаващи видеоклипове, често публикувани първо в TikTok, бяха често излъчвани от новинарски програми и бяха анализирани във всички новинарски сайтове. Заглавията предупреждават, че насилието сред младежите се увеличава. Бяха отправени призиви за бързи и по-сурови последици за родителите и интервенции в училищата.
Самият гръцки министър-председател Кириакос Мицотакис коментира насилието и споделянето му във видеоклипове в Интернет, отбелязвайки, че това е по-изявен проблем сега, когато училищата отново започнаха на функционират с нормален режим на работа.
„Ние ще бъдем много загрижени“, каза той пред кабинета, „с проблеми, свързани с платформите за социални мрежи, как дигиталното насилие е свързано с реалното насилие и как тормозът сега придобива ясен дигитален отпечатък, но също и с проблеми, свързани с психическото здраве на децата и юношите“.
Министърът на защитата на гражданите Михалис Хрисохоидис твърди, че проблемът нараства като снежна топка, заявявайки, че през 2023 г. гръцката полиция е арестувала 6150 непълнолетни нарушители, докато през 2024 г. е арестувала почти 9000 – увеличение с около 50%.
Въпреки това, според наличните данни, насилието сред тийнейджърите в Гърция не се засилва и всъщност вероятно е намаляло през последното десетилетие.
Според Националното проучване на свързаните със здравето поведения сред юношите от 2022 г., провеждано на всеки две години под егидата на СЗО, процентът на участие на тийнейджъри в насилствени сблъсъци в Гърция намалява от година на година. Процентът на подрастващите, съобщаващи за скорошно участие в насилствени сблъсъци, достигна 20-годишно дъно през 2022 г. Освен това нивата на насилие, докладвани в Гърция, са на или под средните стойности за страните, участващи в същия изследователски проект в международен план.Инцидентите на насилие и броят на арестите не са точно свързани, тъй като винаги има инциденти, които не се съобщават. Въпреки това изглежда, че през предходните години арестите за случаи на насилствени престъпления сред непълнолетни също леко са намалели. Според годишната статистика за арестите, публикувана от гръцката полиция, през 2023 година 923 непълнолетни са били арестувани за престъпления, свързани с телесна повреда, a prez предходната 2022 година 1040 непълнолетни са били арестувани за същото престъпление. [Имайте предвид, че поради разлика в отчетите статистиката за 2023 г. включва и 18-годишните, докато статистиката за 2022 г. включва само тези на 17 и под.] Пълните статистически отчети за арестите за 2024 г. все още не са публикувани и Министерството на защитата на гражданите до момента не са отговорили на запитвания за данните за тази година.
„Феноменът на младежката престъпност не е ново явление в това общество“, каза Стелиос Стилианидис, професор по социална психиатрия в университета Пантейон в Атина и основател на Научната асоциация за регионално развитие и психично здраве. „Това, което се увеличи сега и което е много по-видимо, е качеството на насилието. Случват се неща – физическо, сексуално или психологическо насилие – от връстници по много интензивен и садистичен начин. И този садизъм се съобщава много пъти като „хвалба“ в социалните медии.
Стилианидис предупреди, че всъщност безмилостното отразяване на това насилие може да доведе до допълнителни проблеми: „Не може медиите да прожектират едно и също видео отново и отново на побой или насилие“, каза той пред To Vima English Edition. „Когато това видео се възпроизвежда непрекъснато в медиите, това дава храна за идентифициране на младежите, за прототипи, съзнателно или несъзнателно, за един тийнейджър да си помисли, „вижте, показват това по телевизията, аз ще го направя сам.“
И все пак отразяването на нарастващото младежко насилие е повтаряща се история през последните месеци. През цялото лято различни инциденти погълнаха новинарския цикъл и шокираха гръцката общественост – 16-годишно момиче, което нападна друг тийнейджър с нож в Пирея, момче, хоспитализирано в Солун след побой от свои връстници, група на непълнолетни, задържани за опит за грабеж в Кожани. Той е бил предмет на дискусии и е обозначен като нарастващ проблем, заклеймен по телевизията като „бич, засягащ нашето общество“.
„Има вид „морална паника“, която се култивира“, каза Николас Кристакис, професор по социална психология в катедрата по комуникация и медии в Атинския университет, пред To Vima English Edition. „Да се представят младежите като опасни и човекоядци е много добър начин да се привлече вниманието на публиката. И има политически и идеологически резултати […], които създават в гражданите впечатлението, че живеят в свят на всеобща несигурност, и те се втурват към правителството за решения.“
Гръцкото правителство предложи няколко начина за справяне с проблемите на детската престъпност и насилието. През март 2023 г. тогавашният министър на образованието и религиозните въпроси Ники Керамеос обяви законопроект, специално насочен към насилието и тормоза в училище, който включва наемането на хиляди нови психолози и социални работници, специална платформа за докладване на инциденти с насилие и нов набор от структури за отчитане на училищно, областно и национално ниво. През януари Михалис Хрисохоидис обяви ново приложение за мобилен телефон, което може да действа като паник бутон за жертви на насилие и тормоз. През април министерството обяви нова гореща линия 10201 за получаване на жалби и предоставяне на „незабавен и единен отговор на всички случаи на насилие и младежка престъпност“.
И министърът на защита на гражданите, и премиерът са предложили и по-тежки наказателни последици за деца и родители. „Струва ми се, че трябва да разгледаме отново наказанията по наказателния кодекс... за родителите наказанията трябва да бъдат по-строги“, каза Михалис Хрисохоидис в интервю за телевизионния канал SKAI TV в края на септември. „Когато някой е грубо небрежен при попечителството си над дете, мисля, че трябва да има последствия.“ Премиерът Кириакос Мицотакис също предложи „затягане на наказанията“.И все пак Стелиос Стилианидис предполага, че най-ефективният подход за справяне с насилието сред тийнейджърите в Гърция е многофакторна мрежа за подкрепа, която помага на тийнейджърите да получат подкрепа и предотвратява корените на насилието. „Интервенцията трябва да бъде към психолози и педагози, трябва да бъде индивидуална подкрепа, ако е необходимо, и най-вече междуучилищна подкрепа“, каза той. Той изброи необходимостта от по-добре обучени училищни психолози, подкрепа за посредничество, разговори с бивши тийнейджъри престъпници, които биха могли да действат като ментори, и структури за преподавателите, които да работят със семействата, за да подкрепят и насочват децата към услуги за психично здраве.
„Да се говори само за репресивните мерки вероятно е привлекателно послание за дясна или крайнодясна аудитория, но това не е приоритетът, върху който държавата трябва да се фокусира“, каза Стилианидис. „В каква наказателна рамка изпращаме 14-годишен в затвора или в поправителния дом? Ние говорим за връщане към наистина далечни времена, към 60-те години на миналия век. Не, трябва да се съсредоточим повече върху това, което наричаме работа на ниво общност."
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Тук можете да напишете вашия коментар! Благодаря ви!