biggeorge Lyrics

понеделник, 23 ноември 2020 г.

Възможна ли е ядрена катастрофа в България?

Възможна ли е ядрена катастрофа в България?
Ще поставят ли американско ядрено гориво в АЕЦ "Козлодуй"?



АЕЦ "Козлодуй"



Преди време медиите съобщиха, че реакторите в Южно-Украинска АЕЦ в Украйна са заредени с американско ядрено гориво.
Южно-Украинската АЕЦ се намира на брега на река Южен Буг в град Южноукраинск, Николаевска област на Украйна.
Строителните работи по изграждането на ЮУАЕЦ са започнати през 1975 г.
Първи реактор е въведен в експлоатация на 31 декември 1982 г., втория на 6 януари 1985 г., а третия на 20 септември 1989 г.
Трите реактора са от типа ВВЕР-1000.
Енергийният комплекс в Южен Буг ежегодно произвежда 17-20 млрд. кВт·ч електроенергия, която е примерно 10% от общото количество произведено количество електроенергия в Украйна и около 20% от производството на АЕЦ.
Произведената електроенергия е достатъчна за обезпечаване на нормална работа в Николаевска, Одесска и Херсонска области, частично Кировоградска област и Крим - регион с население повече от 5 млн. души.
От 1982 г, благодарение работата на 7-хилядния колектив е произведена повече от 470 млрд кВт·ч електроенергия.
Повече за атомните електроцентрали в Украйна можете да прочетете тук!

Но ядреното гориво на американската компания "Уестингхаус" не е същото като ядреното гориво на руската компания "ТВЭЛ".
В резултат на това през 2012 г. в Южно-Украинска АЕЦ имаше инцидент заради некачествено гориво.
Украйна – Южно Украинска АЕЦ – конструктивен дефект на горивото на Westinghouse
Информиран източник от комисията по разследване на причините за инцидента на ЮУ АЕЦ е съобщил в редакцията на вестник "Сегодня", че доказаното изкривяване на горивните касети на американската компания Westinghouse, намиращи се в експлоатация на трети блок на централата е предизвикано от конструктивни дефекти.
“Американските сборки се огъват повече от допустимите предели, във връзка с което е затруднено изваждането и поставянето им в активната зона на реактора”, – пише изданието. Версията за грешки на персонала на АЕЦ при изваждане на горивните касети съвсем щателно е обследвана, но съмненията не са потвърдени.
Основният проблем, според вестникът е в това, че под заплаха се намира най-успешният украинско-американски проект в областта на горивно-енергийният комплекс. “Никой не е против конкуренцията на пазара, но защо на Украйна предлагат недоработен продукт? Да си бяхте построили в САЩ опитен реактор, да бяхте изпитали в него в продължение на 4 години горивото за украинските АЕЦ и …”, – пише изданието.
Напомняме, че през май 2012 година на ЮУ АЕЦ е било открито изменение на формата на топлоотделящите сборки (ТВС-W), производство на компанията Westinghouse. Всичкото гориво от АЗ (активната зона) на реактора е извадено. Направена е спешна заявка за руско гориво. До изясняване на причините за инцидента по-нататъшната експлоатация на това ядрено гориво на украинските АЕЦ е забранена.


Но употребата на американско ядрено гориво в Украйна продължава въпреки проблемите.
В Украйна пуснаха енергоблок с американско ядрено гориво
В Украйна след планов ремонт към енергийната система е бил включен трети енергоблок на Южноукраинската АЕЦ, в който за пръв път са били заредени модернизирани горивни касети на компанията Westinghouse ТВС-WR, съобщи агенция ТАСС.
Плановият ремонт продължи 116 денонощия, като е бил завършен три дни преди планирания срок.
В неговите рамки са били заложени общо 42 модернизирани елемента на Westinghouse.
При преминаването към процес на включване на мощностите не е имало нарушаване на условията и нормите за безопасност.
Енергоатом и Westinghouse от 2000 г. си сътрудничат по проект за внедряване на американско ядрено гориво при украинските АЕЦ.
През април 2012 г. обаче на третия енергоблок на ЮУАЕЦ горивните касети американско производство се повредили, след което Държавната инспекция по ядрено регулиране на Украйна разпореди пълно разтоварване и анализ на горивото от реакторите на втория и третия енергоблокове.
Специална междуведомствена комисия реши, че причина за повредата са конструктивни недостатъци.
Въпреки това украинските власти през 2014 г. решиха да се върнат към въпросите на диверсификацията на ядрените доставки и договорът с Westinghouse бе продължен до 2020 г.


През 2018 г. американската компания Westinghouse Electric обяви, че трети енергиен блок на украинската АЕЦ „Южно-Украинска“ вече е зареден изцяло с ядрено гориво, произведено от Westinghouse.
В Украйна заработи първият реактор ВВЕР 1000, зареден изцяло с американско гориво
Това е първият енергоблок в Украйна от типа ВВЕР 1000, който се експлоатира с активна зона, напълно зареден с американското гориво.
Двата работещи реактора на АЕЦ "Козлодуй" са от същия тип. В тях за отвеждането на топлината от горивото и за забавяне на неутроните се използва вода.
“Westinghouse започна да доставя ядрено гориво за Украйна през 2005 г. със зареждането на първите тестови касети в активната зона на трети енергоблок на „Южно-Украинска „ АЕЦ“, заяви Азиз Даг, вицепрезидент и управляващ директор на Westinghouse за района на Северна Европа, цитиран от пресцентъра на компанията.
Според него Украйна вече се приближава към диверсификацията на енергийните източници с помощта на горивото на Westinghouse.
В момента американската компания доставя гориво за 6 от 15-те ядрени енергийни реактора в Украйна. От 2021 г. броят на тези блокове ще бъде увеличен на 7.
„В последните години Westinghouse извърши сериозни инвестиции с цел подобряване на услугите за доставка на ядрено гориво, които предоставяме за "Енергоатом“, коментира Мишел Деуит, старши вицепрезидент на направление „Ядрено гориво“ в американската компания.
„Инсталирали сме производствени линии за ядрено гориво и имаме готовност за доставка на гориво за допълнителни договори и поръчки“, добави тя.
Ядреното гориво, което Westinghouse доставят на Украйна, се произвежда във Вастерос, Швеция.
Енергията от ядрени електроцентрали продължава да бъде важен източник на електроенергия за Украйна, като се равнява на близо 50% от произведената в страната електроенергия.


Проблемът не е коя държава (Русия или САЩ) ще произвежда ядреното гориво, а какво е качеството на ядреното гориво и каква е цената му.
Американското ядрено гориво е по-скъпо и по-некачествено от руското ядрено гориво.
Ядреното гориво – изборът на Украйна – между Русия и САЩ
На 30 декември 2014 г. украинската държавна компания „Энергоатом“ се договори за дългосрочно сътрудничество с американската фирма Westinghouse.
Вечерта на 30 декември МВнР на Русия излезе с гневно изявление и осъди намерението да се използва в Украйна американско ядрено гориво.
Според мнението на руските власти, тази стъпка на Киев е политическа и заплашва безопасността на цяла Европа.
„Наблюдава се неприемливо за ядрената енергетика бързане и игнориране на интересите на ядрената безопасност”, – се казва в изявлението на руското МВнР.
„Топлоотделящите сборки, произвеждани от компанията Westinghouse, нееднократно са демонстрирали несъответствие с изискванията за качество на горивото за реактора ВВЭР-1000. Така, опитите за използването му на чешката АЕЦ „Темелин” доведоха до достатъчно сериозен инцидент. Зареждането на това гориво в украинските АЕЦ също доведе до поредица от произшествия”, – напомня МВнР на РФ.
„Излиза, че поуките от чернобилската трагедия не са научили киевските власти на отговорен и научнообоснован подход при използването на ядрената енергия”, – констатират руските власти.


През 2020 г. управляващите в България взеха решение американската компания "Уестингхаус" да модернизира АЕЦ "Козлодуй".
Американците от „Уестингхаус“ ще модернизират АЕЦ „Козлодуй“ - bTV Новините
"Уестингхаус Електрик Къмпани" обяви, че е подписала договор с АЕЦ "Козлодуй" за модернизация на информационни и контролни системи на блокове 5 и 6 до най-новите стандарти, предаде БГНЕС, като цитира официално съобщение на компанията.
Дигитализацията и модернизацията на експлоатираното ядрено оборудване е ключова част от дългосрочните операции на нашия клиент и стратегически приоритет за "Уестингхаус".
Имаме удоволствието да подкрепим 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" в усилията да използват най-добрите налични технологии и да доставят икономически изгодна и чиста енергия на България за десетилетия напред, коментира Тарик Чохо, президент на бизнес звеното за операции в Европа, Близкия изток и Африка (EMEA).
Според бизнес портала SeeNews сделката е на стойност 32,7 млн. евро и е без обществена поръчка, тъй като "Уестингхаус" са единственият доставчик на системите.
Контролната платформа се внедрява в АЕЦ "Козлодуй" повече от 15 години, като в съобщението се посочва, че производителят на оборудването подкрепя плановете двата блока на АЕЦ "Козлодуй" да се експлоатират до 2049 г.


По-обезпокоителното е, че българските управляващи имат намерението да използват американско ядрено гориво в АЕЦ "Козлодуй".
Тук искам да ви предложа едно интервю на Еленко Божков за в. "Труд" от 2019 г., в което той коментира възможността САЩ да доставят ядрено гориво за България:
Еленко Божков: САЩ продължават да натрапват ядреното си гориво
- Г-н Божков, посочихте, че има едно много притеснително изречение от посещението на премиера Бойко Борисов в САЩ. То е: "Съединените щати и България планират също така да работят заедно за засилване на енергийната сигурност на България, като подкрепят експедитивното лицензиране и използване на американско ядрено гориво за атомната електроцентрала "Козлодуй" при стриктно спазване на изискванията за безопасност и диверсификация и разпоредбите на Европейския съюз." Има ли съвместимост, има ли опасност, за каква цена става въпрос и подобна стъпка въобще въпрос на политическо решение ли е?
- Силно притеснен съм от това, което се предприема с разговорите в САЩ между Доналд Тръмп и Бойко Борисов. Такова нещо се усещаше още от срещата, която имаше помощник държавният секретар по въпросите на сигурността на САЩ Кристъфър Форд у нас преди заминаването на Борисов. Там даже стана въпрос да се подпише едно споразумение като това, което има между ЕС и САЩ от 1957 г. И което се нарича Съединени щати - Евратом (Европейската общност за атомна енергия). То се базира върху чл. 123 от американския закон за ядрена енергия от 1954 г., в който се поставят условията за сътрудничество между САЩ и други държави в областта на ядрената енергетиката. Някога това е направено с възможността да се контролира неразпространението на ядрено оръжие. Защото има клаузи за съхранение на отработено ядрено гориво, за доставка на свежо - все неща, които за нас сега са неприемливи и от тях следва голяма зависимост. Освен всичко, там се говори и за диверсификация на ядреното гориво.

- Тези щения за американското гориво не са от вчера.
- Сигналната, тревожната лампа за използването на американско ядрено гориво в българска атомна централа е запалена още от 1994-1995 г. Тогава се правеха опити да се използва американско гориво в малките блоковете на "Козлодуй" ВВЕР 440, които още не бяха спрени. До експерименти у нас не се стигна. Още тогава обаче се видя, че в други блокове, където това е опитвано, резултатите са плачевни. С течение на годините САЩ продължиха опитите си да натрапват американско ядрено гориво в различни централи, където има руски ядрени реактори. Последните примери са от Чехия и Украйна. В Украйна смениха горивото от 6 ядрени блока в две атомни централи. И резултатите не са добри както в Украйна, така и в Чехия. От технологична гледна точка се наблюдава ефект на изкривяване, наречен ефект на банана. Вследствие на високите температури в радиоактивната зона на реактора се получават деформации и изкривявания. А понякога - и пукания на циркониевите тръбички, в които са хапчетата с ураниевия концентрат, което е опасно. За да овладеят тези проблеми, експертите намаляват концентрацията на урана в горивото и то става изключително неефективно и с по-кратък живот.

- Има ли разлика в цената?
- Разликата в цените от една сборка, както се нарича една касета ядрено гориво, е много голяма. Американската струва около 1,1 млн. долара, докато руската - 670 хил. долара. Изчисленията се правят обикновено за количество от 42 касети - комплектът, който се произвежда от свежо ядрено гориво. В България в момента в "Козлодуй" се провежда програма за изчисляване на икономическата ефективност от внедряването на такива касети. Тя се ръководи от Стефан Гамизов. Скоро след въвеждането на тази програма се смени и изпълнителният директор на централата.

- Едва ли руснаците, които модернизират 5-6 блок, биха се съгласили на подобни експерименти?
- Двата работещи реактора в "Козлодуй"- Пети и Шести, бяха модернизирани и им беше удължен животът. Имаше и клауза в договора им за модернизация за увеличение на тяхната мощност. А това как ще стане с американски касети? И дали руснаците ще продължат това, което са договорили по отношение на удължаване на живота и по отношение на увеличаване на мощността? Смятам, че те не биха поели такъв риск. Освен това в момента и Пети, и Шести блок са заредени на 100% със свежо гориво. Къде евентуално ще бъдат слагани тези нови американски касети, заради които тук ще дойдат американските експерти? В коридора ли? Реално няма къде и няма как да се експериментира, докато не дойде следващата кампания за зареждане. Твърдо съм против такива експерименти.

- Още преди заминаването на Борисов американският посланик Херо Мустафа каза, че САЩ ще ни прати ядрени експерти в "Козлодуй" и "Белене".
- Това реално се потвърди на срещата с Тръмп сега. Любопитното е обаче, че в съвместните изявления - и на Белия дом, и на Министерския съвет, въобще не се говори за АЕЦ "Белене". Както и за споразумението, за което вече обясних.


През октомври 2020 г. излезе още една новина по темата:
Ще внасят американско ядрено гориво
Ядрен меморандум за разбирателство подписаха българският енергиен министър Теменужка Петкова и помощник-държавният секретар в Бюрото по международна сигурност и неразпространение към Държавния департамент на САЩ Кристофър Форд. Това стана в резиденция "Бояна" под погледа на премиера Бойко Борисов и във виртуалното присъствие на държавния секретар на САЩ Майк Помпео. Споразумението е било предложено от САЩ през юни 2020 г., но и България има интерес към нови сигурни ядрени енергийни технологии за граждански цели, развивани от САЩ, посочват от правителството.
Борисов е отбелязал, че ядрената енергия е една от чистите енергии, и затова искаме да използваме по-сигурна технология от най-ново поколение и да постигнем диверсификация на ядреното гориво. АЕЦ "Козлодуй" прави опити за възможността да използва свежо ядрено гориво на "Уестингхаус" в реакторите си, тъй като през 2024 г. ще е длъжна да проведе търг за суровината. В момента централата се захранва само с руско ядрено гориво. Пред две седмици кабинетът възложи на Българския енергиен холдинг да проучи възможността за инсталиране на американски малки модулни ядрени реактори на площадка край АЕЦ "Козлодуй". Досега никъде по света не са въведени в експлоатация подобни мощности.


И тук искам да задам няколко въпроса:
Какви ще са последствията от използването на американско ядрено гориво в България?
Има ли опасност за безопасността на реакторите в АЕЦ "Козлодуй"?
Възможна ли е ядрена катастрофа в България, подобна на тази в Чернобил, ако българските управляващи решат да използват американско ядрено гориво в АЕЦ "Козлодуй"?
Къде ще се преработва отработеното американско ядрено гориво?
Къде ще се съхраняват ядрените отпадъци, при положение, че 100 % от територията на България е вододайна зона?


Биологична оценка на качеството на речните води в България през 2009 г.
Източник: http://eea.government.bg/bg/soer/2009/3quality/4water



В дългосрочен план колко ще струва на българския народ употребата на американско ядрено гориво?
Досега в АЕЦ "Козлодуй" се използваше руско ядрено гориво, което след това се връщаше обратно в Русия, заедно с радиоактивните отпадъци.
България си плащаше за преработката и съхранението на ядрените отпадъци от АЕЦ "Козлодуй".
Но от 2014 г. след налагането на санкции на Русия заради анексирането на Крим, България не е върнала нито 1 кг. отработено ядреното гориво.
Парите, които са предназначени за преработката и съхранението на ядрените отпадъци от АЕЦ "Козлодуй" са похарчени от Теменужка Петкова и колегите й от Министерски съвет.
Освен това започнаха да се изграждат нови хранилища за отработено ядрено гориво.
Изграждат хранилище за отработено ядрено гориво в АЕЦ
Това безумие трябва да спре незабавно.
Също така Русия трябва да изпрати транспорт, който да отнесе отработеното ядреното гориво и да доставят ново свежо ядрено гориво.
В противен случай натрупването на големи количества отработено ядрено гориво, ядрени отпадъци и американско ядрено гориво със съмнително качество може да доведе до екологична катастрофа.
Кой ще понесе отговорността за едно бъдещо замърсяване на природата на България с ядрени отпадъци?
Ако успеят да замърсят водите българските управляващи ще избягат в САЩ при покровителите си, а българския народ ще остане тук да пие радиоактивна вода и да яде радиоактивна храна.
Защо не се задействат Европейската комисия и Агенцията за ядрено регулиране?
Докога животът и здравето на българите ще бъде поставено под опасност?
Колко човека трябва да умрат, за да стане ясно, че българските политици мразят собствения си народ?



Бойко Борисов


Теменужка Петкова



Няма коментари:

Публикуване на коментар

Тук можете да напишете вашия коментар! Благодаря ви!